Värt att veta
Houdini Activist Tights Herr svart (true black)
Underställsbyxor i naturmaterial
Activist Tights är ett par mjuka och slitstarka underställsbyxor tillverkade av naturmaterialen merinoull och Tencel (cellulosafiber). Ullen är effektivt värmeisolerande och cellulosafibern slitstark och len mot huden. Materialet torkar snabbt och värmer även när det blir blött.
Activist Tights är perfekta att ha närmast huden vid högpulsträning som löpning och cykling likväl som vid stop'n'go-aktiviteter såsom turåkning eller klättring, eftersom materialet värmer även när det är blött.
Byxorna är lite högre baktill för att inte glida ner och är sydda med platta sömmar som är strategiskt placerade för att inte skava.
Activist TreeMerino är ett mjukt material bestående av merinoull och cellulosafibrer vilket ger en silkeslen känsla mot huden. Materialet är slitstarkt och naturligt antibakteriellt, vilket innebär att det inte luktar illa när du använt det. Det transporterar effektiv fukt och värmer även om det blir blött. Ullen är mulesing-fri och materialet är tillverkat i Sverige.
Detaljer
- Mångsidigt plagg i naturmaterial
- Platta och strategiskt placerade sömmar
- Lite högre baktill
- Grenkil
- Naturligt antibakteriellt
- Materialet är producerat i Sverige
Extra Information

Den magiska merinoullen