Montreal Coat Dam black
ID: 448849
Värt att veta
Marmot Montreal Coat Dam black
Snygg fleecefodrad dunkappa
Håll dig varm och snygg i cityvintern! Montreal Coat har blivit uppdaterad med gåsdun i 700 fill power och down defender - en behandling som gör dunet vattenavvisande och behåller sitt loft och värmande förmåga i fuktigt klimat. Även yttertyget är vattenresistent, så Montreal Coat kommer att skydda dig både mot väta och kyla.
Lägg sen till ett extra mjukt foder för överkroppen, flera fickor och mjuka muddar i mikrofleece så behöver du inte oroa dig för när vintern kommer till stan utan kan lugnt hoppas på att den kommer så snart som möjligt.
Marmot använder sig enbart av dun från livsmedelsproduktion och dunet plockas ej från levande djur.
RDS står för Responsible Down Standard och är en standard för dunanvändning. Alla produkter med märkningen har dun som går att spåra från färdig produkt och ända tillbaka till dunproducenten så att man vet exakt vart dunet i just din jacka kommer ifrån. Dessutom garanterar märkningen att djurhållningen är etiskt riktig. Man plockar aldrig dun från levande fåglar eller fåglar som tvångsmatats.
Detaljer
- Vattenavvisande yttermaterial
- Vattenavvisande gåsdun, 700 fill power
- Avtagbar huva, med avtagbar pälskant (fuskpäls)
- Fickor med mjukt fleecefoder
- Två innerfickor, varav en har dragkedja
- Fleecefodrad vid överkroppen
- Mjuka muddar
På detaljnivå
Kundernas åsikter


