Värt att veta
Sweet Protection Looper MIPS Helmet dirt black
Stilren och frunktionell nyhet från Sweet Protection
En hjälm som passar lika bra i parken som den gör när du är ute och turar. Bakom den stilrena designen gömmer sig en ny serie hjälmar från Sweet Protection som har en mängd smarta funktioner.
Sweet Protections Impact Shields ger ett gediget skydd åt huvudets känsliga delar genom att stötar mot dessa delar fördelas jämnt över hela hjälmen, vilket reducerar kraften mot huvudet. Hjälmar med Impact Shield är fodrade med EPS som är formgjuten med olika densitet på olika delar av hjälmen, beroende på vilken del av huvudet som ska skyddas.
EPS-foder (det vi i dagligt tal ofta kallar "frigolit") fungerar genom att det vid en stöt trycks ihop och de inbyggda luftrummen i materialet absorberar stötkraften, och fördelar den jämnt över hjälmen så slaget mot ditt huvud blir betydligt mindre.
Hjälmen är dessutom både snygg och sitter bekvämt, vilket garanterar att du inte kommer lämna den hemma i onödan när du ska åka. Den har ett skönt foder som transporterar fukt och känns mjukt och värmande mot huvudet. Hjälmen har mjuka och skyddande öronlappar, och ett Audio Ready-system så att du alltid kan ha dina bästa tunes med dig i både puder och pist (Audio chips säljs separat).
MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) är ett system framtaget i Sverige. När huvudet slår i marken skapas nästan alltid en rotationskraft till följd av vinkeln smällen träffar med. Rotationskraften har en negativ effekt på hjärnan. MIPS-tekniken absorberar hjälmens slag på ett helt nytt sätt eftersom innermaterialet och ytterskalet kan röra sig i relation till varandra. Detta möjliggörs tack vare att EPSen och vadderingen är separerade med ett lågfriktionslager. Detta minskar rotationskraften på hjärnan avsevärt och ger en ännu säkrare hjälm.
Detaljer
- MIPS - Multi-Directional Impact Protection System - minskar rotationskraften
- Impact Shield-teknologi - stötdämpande distributionsteknologi
- Garage till dina goggles för bättre passform
- Ventilationshål
- Mjuk och justerbar insida
- Avtagbara Öronlappar
- Audio Ready system - Audio chips säljs separat
På detaljnivå
Kundernas åsikter
