Värt att veta
Nordisk Grip 2.5 Självuppblåsande liggunderlag L gul/svart (mustard yellow/black)
Lättviktigt liggunderlag i slitstark konstruktion
Vad är väl en kostsam hotellnatt när en kan kan tälta på i princip valfri naturskön plats, andas frisk luft hela natten och borsta tänderna under ett hav av stjärnor?
Till priset av en hotellnatt får du med liggunderlaget Grip möjlighet att variera destination du kallar sovplats för natten. Självuppblåsande konstruktion med den användarvänliga ventilen, och tillverkad i slitstarka material redo att stå pall under flera år och mot knotiga underlag. Fylld med en innovativ skumkonstruktion som ger ett R-värde på 2,5 och därmed fixar skön isolering ner till ett par minusgrader.
Flera detaljer bidrar till den lätta vikten – skumkonstruktionen med luftkanaler, kroppsformen som kapar material där det inte behövs och yttermaterialet som är slitstarkt men till en riktigt låg vikt.
Detaljer
- Ovansida: robust 20D polyester rip-stop skal
- Nedre sida: robust 20D polyester rip-stop skal
- horisontellt och vertikalt perforerad, ultralätt 3D-skum med 12 g/m³
- extremt lätt självuppblåsande matta
- högt förhållande mellan isolering och vikt
- Skumkonstruktion med zoner som är anpassade till kroppen
- hållbar tryck-/dragventil
- lätt att rengöra ytan
- liten förpackning
Extra Information
R-värde
En första anblick
På detaljnivå
Video
Kundernas åsikter
